Wydrukuj tę stronę

Współpracownicy

Od 2004 roku przez nasze łamy przewinęło się wielu autorów. Niektórzy z nich to wędkarze dobrze rozpoznawalni, a inni - znani tylko lokalnie łowcy wielkich ryb.

Wszystkich ich łączyła i nadal łączy głęboka pasja, zamiłowanie do tego co robią, połączone z wiedzą i chcęcią przekazywania jej innym. Zamieszczona tu lista nie jest oczywiście kompletna, obejmuje mniej więcej okres ostatnich dwóch lat i znajdują się na niej tylko wędkarze-autorzy, którzy regularnie współpracują z WMH.

Mariusz Aleksandrowicz

Najbardziej lubi łowić na Wierzycy, a poza krajem – w dzikich zakamarkach Syberii i Mongolii. Ulubione ryby: pstrąg potokowy i tajmień, a łowi je przede wszystkim na spinning choć z upodobaniem sięga także po muchówkę. Wędkarstwo nie jest dla niego pasją - to coś o wiele bardziej poważnego. Zapalony brydżysta, Jego pasją jest brydż, gustujący w poezji semantycznej i staropolskich nalewkach. Życiowe motto: "Ryba wie wszystko".

Bogdan Barton

Najbardziej lubi łowić na dużych i głębokich jeziorach w gminie Przechlewo na Pomorzu, gdzie mieszka. Oczywiście – łowić leszcze, przez cały rok (poza tarłem), a w drugiej kolejności okresowo płocie, liny i szczupaki. Preferuje metodę spławikową. Wędkarstwo to jego sposób na życie, praca i realizacja życiowej pasji poznawania przyrody. Uwielbia obserwować zachowania ryb, a potem szukać sposobów wykorzystania ich w praktyce wędkarskiej.

Radosław Bitowt

Urodzony i wychowany na Mazurach, gdzie od dziecka łowił z ojcem grube toniowe szczupaki i żerujące na stynce garbusy, obecnie zauroczony rzecznym wędkowaniem. Wszechstronny spinningista, wielki miłośnik wędkarstwa podlodowego, majsterkowicz-konstruktor przynęt zimowych (błystek, mormyszek i żuczków). Dziś najczęściej łowi na mazowieckiej Wiśle i w Zalewie Zegrzyńskim, a także na jeziorach mazurskich. Łowi przede wszystkim sandacze, szczupaki, okonie, bolenie, klenie i sumy. W Warszawskim Centrum Wędkarstwa zajmuje się obsługą klientów internetowych.

Maciej Brzezik

Łowi najczęściej na Pilicy, nad której ujściem sie wychował, i w jej najbliższych okolicach. Chętnie obławia także małe rzeczki pstrągowe, San, Dunajec, Wisłę, Zalew Zegrzyński... Łowi na lekko, muchówką i spinningiem, a czasem dla odmiany gruntówką i spławikówką. Ryby przede wszystkim łososiowate ale także nizinne drapieżniki i białoryb. Przede wszystkim jest jednak muszkarzem, który na drugim miejscu stawia łowienie zaporowych sandaczy na gumę. W warszawskim Centrum Wędkarstwa jest odpowiedzialny za dział muszkarski. "Często będąc na rybach gdzieś w leśnych ostępach odrywam się od wody i zbieram grzyby. Czasami usiądę sobie spokojnie i wpatruję się w otaczającą mnie przyrodę. Cóż więcej... łowię bo dzięki temu żyję."

Dariusz Burzymowicz

Prezes Słupskiego Bractwa Karpiowego. Łowi wszędzie tam, gdzie są duże karpie, najlepiej dzikie, pływające w naturalnych jeziorach w okolicach niezadeptanych jeszcze przez wędkarzy i turystów. W każdym sezonie stara się „rozpracować” jakiś nowy zbiornik, i przekonać się, ile prawdy jest w krążących nad nim opowieściach o wielkich karpiach. Na karpiowych łowiskach komercyjnych pojawia się raz, dwa razy w sezonie. Karpiarz-samouk, do wszystkiego dochodził sam lub opierał się na informacjach zawartych w fachowych publikacjach. Oprócz karpi (jego ulubiona metoda włosowa) zasadza się także czasem z gruntówką feederem na liny, a zimą ugania się ze spinningiem za trocią w Słupi.

Jędrek "Emdżej" Chorążyczewski

Zapalony spinningista młodego pokolenia, związany przede wszytskim z Odrą i położonymi wzdłuż niej jeziorami. Łowi chętnie różnymi technikami, nie stronąc od eksperymentów. Nastawia się na wszystkie ryby, które można złowić na wędkę spinningową.

 Mariusz Drogoś

Dolnośląski wędkarz, lubujący się zarówno w różnorodności poławianych gatunków ryb, jak i stosowanych metodach oraz technikach. Jego „konikiem" są rzeki, ale najbardziej upodobał sobie Odrę i ryby z niej wyjęte mają dla niego największą wartość. W wędkarstwie ceni sobie ponad wszystko samotne, kilkudniowe wyprawy w najdziksze odrzańskie fragmenty, gdzie ciężko o jakikolwiek ślad człowieka, a spotkania z dzikami, jeleniami, czy bielikami są na porządku dziennym. Jest także wielkim miłośnikiem przyrody, szczególnie tej najdzikszej.

 

Jakub Dłubak

Wędkarstwo w jego domu było od zawsze, więc kwestią czasu było, kiedy chwyci za wędkę i czemu się poświęci. Od jakichś 15 lat lwią część sezonu zajmuje mu karpiarstwo. Zarówno to lokalne jak i zagraniczne. W swoich karpiowych wyprawach zapędził się m.in. do Czech, Węgier, Rumunii czy Chorwacji. To w tej ostatniej złowił swoją dotychczasową życiówkę – 34 kg, o połowie której napisał na naszych łamach. Do tej pory swoje artykułu publikował w polskich oraz zagranicznych czasopismach wędkarskich. Z WMH jest związany od 2017 roku.

Marian Firlej

Niegdyś utalentowany zawodnik, członek kadry narodowej w spinningu i zdobywca Grand Prix Polski, zwycięzca wielu prestiżowych imprez. Dziś wędkarz wszechstronny, dla którego sezon trwa cały rok. Dzieli go między Odrę, Bóbr i Obrzycę, a także jeziora lubuskie. Nie "zamyka się" w jednej metodzie, łowi jednakowo skutecznie na spinning (nie stroni od trollingu), jak i feeder lub picker oraz na spławik. Miłośnik zasiadek z wędką podlodową. Z zamiłowania publicysta wędkarski, popularyzator wędkarstwa wśród dzieci i młodzieży. Aktywnie działa jako organizator imprez wędkarskich.

Marek Forycki

Jego żywiołem są podgórskie rzeki południowej Polski, gdzie z upodobaniem łowi na sztuczną muchę i na spinning. Nastawia się na ryby zarówno łososiowate, jak i nizinne. W ramach tych dwóch metod jest wszeschstronnym łowcą, unikającym zamykania się w schematach. Nie stroni też od wyjazdów zagranicznych.

Mirosław Golański

Współzałożyciel i były sekretarz redakcji WMH, niegdyś autor książek i współtwórca wędkarskich programów telewizyjnych. Medalista I Spiningowego Pucharu Polski. Wędkarz-encyklopedia wiedzy na temat majsterkowania przy sprzęcie i przynętach. Bazując na wielu dziesiątkach lat doświadczeń, stale szuka własnych rozwiązań, nie oglądając się na innych. Wędkarz uniwersalny, chętnie przezbraja swoją autorską wędkę ze spiningu na muchówkę, a potem na spławikówkę. I za każdym razem łowi jednakowo skutecznie.

Jacek Gorny

Miłośnik łowienia feroxów w jez. Corrib, a także szczupaków i pstrągów w okolicznych rzekach. W duecie z Tomkiem Kurmanem pracuje jako przewodnik wędkarski w Irlandii.

Łukasz Janik

Zafascynowany wędkarstwem od najmłodszych lat. Już jako czterolatek stawiał swoje pierwsze kroki z wędką. Wędkarz wszechstronny, jednak większość czasu spędzonego nad wodą poświęca na spinningowanie. Najbardziej lubi łowić warciańskie bolenie, sandacze czy szczupaki. W porze jesiennej korzystając z pontonu poszukuje szczupaków czy okoni w niewielkich podpoznańskich zbiornikach. Nie stroni także od innych metod wędkarstwa. W chwilach, gdy ma ochotę odetchnąć, zasiada nad wodą ze spławikówką czy feederem.

Robert Jernaś

Profesjonalny spinningista dzielący czas między zbiorniki zaporowe i pomorskie rzeki trociowe. Zalew Zegrzyński nie ma dla niego tajemnic, a nad Drwęcą uważany jest za autorytet wśród tamtejszych łowców troci i łososi. Z metrowymi drapieżnikami nizinnymi i łososiowatymi zna się bardzo dobrze. Członek załogi warszawskiego Centrum Wędkarstwa, gdzie odpowiada m.in. za sztuczne przynęty spinningowe.

Rafał Jędrzejewski

Najczęściej łowi na Wiśle, na rzekach Warmi i Mazur, a w ostatnich latach także na mazowieckich zaporówkach. Ulubione ryby: sandacz, sum, pstrąg, troć. Preferowane metody: Spining,ciężka gruntówka. Wędkarz związany z warszawskim odcinkiem Wisły od dzieciństwa, gdzie poza wędkarstwem uprawiał kajakarstwo i żeglował. Podporządkował całe swoje życie wędkowaniu w królowej polskich rzek. Od 1 czerwca do 31 grudnia bardzo trudno go namówić do odwiedzenia innych łowisk. Zimą i wiosną ugania się za trociami i pstrągami. Od niedawna zafascynowany wędkarstwem podlodowym. Uwielbia fotografować krajobrazy i oczywiście złowione ryby. Zagorzały przeciwnik meliorantów, pogłębiarek i zabierania ryb z Wisły.

Remigiusz Kopiej

Spinningista stale poszukujący przynęty doskonałej i od lat wnikliwie obserwujący to, co nad i pod wodą. Najbardziej lubi łowić pstrągi potokowe w zapomnianych przez ludzi rzeczkach. W drugiej kolejności nastawia się na sandacze. Miłośnik samotnych kilkutygodniowych wyjazdów w najdziksze zakątki Polski i świata. Jego życiowe motto: „Każdy dzień spędzony nad woda to kolejny krok do poznania przynęty doskonałej”.

 

Piotr Kozieł

W zawodach startuje od 14 roku życia. Wywalczył indywidualnie brązowy medal w spławiku na Mistrzostwach Polski w 2007 r. a drużynowo razem z klubem Robinson Team zdobył 1 złoty medal, 5 srebrnych i 1 brązowy oraz 1 złoty w wędkarstwie podlodowym. Tyczka i bat nie mają dla niego zbyt wielu tajemnic, ale najbardziej lubi łowić wędką odległościową (match) w wodach warszawskich portów rzecznych oraz w zbiornikach typu zalew w Żyrardowie czy Słok w okolicach Bełchatowa. Oprócz tego łowi na spinning szczupaki, sandacze i sumy. Od 2011 r. zawiesił czaso- i pracochłonne starty w zawodach i poświęcił się łowieniu dużych ryb na spławik oraz na spinning.

Maciej Król

Wędkarski obieżyświat, muszkarz i wędkarz morski, w dalszej kolejności spinningista. Ma dwie ukochane rzeki: górny San i rosyjską Czawangę. Uwielbia przede wszystkim ryby z płetwą tłuszczową, a poza tym – wszystkie duże drapieżniki... Łączy trzy pasje: wędkarstwo, podróże oraz fotografowanie. Jego wspaniałe zdjęcia można oglądać na stronie internetowej www.rybolownia.pl

Kamil "Lulu” Lukasczyk

Miłośnik rzeczek Jury Krakowsko-Częstochowskiej, oraz śląskich jezior, stawów i kanałów. Jego ulubieńcami są pstrąg, lipień, okoń i szczupak. Pierwszy raz po wędkę sięgnął w połowie lat 90 ub.w. i od tego czasu przeszedł przez niemal wszystkie popularne metody wędkowania - odległościówkę, feeder, karpiarstwo. W ostatnich latach skupia się najczęściej na spinningu i sztucznej muszce; jest też pasjonatem samodzielnego wykonywania przynęt.

Łukasz Marczyński

Spinningista (czasami muszkarz) znad pomorskich rzek trociowych i pstrągowych, Zalewu Koronowskiego i Bałtyku; można go też spotkać nad Wisłą. Ryby łowi od dzieciństwa, obecnie już tylko drapieżniki. Choć jest spinningistą wszechstronnym, to numerem jeden dla niego jest pstrąg, w tym zamieszkujący jego ukochaną Brdę. Od kilku lat jest prezesem klubu spinningowego „Dragon”, który ściśle współpracuje z firmą o tej samej nazwie. Wraz z kolegami z klubu od wielu lat startuje w krajowych zawodach spinningowych. Obecnie jest szefem załogi bydgoskiego salonu Centrum Wędkarstwa.

Piotr „Mysha” Meszyński

Z wykształcenia ichtiolog, z zamiłowana muszkarz i spinningista. Miłośnik łowienia wszelkich ryb z płetwą tłuszczową, ze szczególnym uwzględnieniem pstrągów w małych rzeczkach. Kiedy jesienią pstrągi „mają wolne”, z upodobaniem łowi drapieżniki nizinne, dorsze z kutra czy ryby spokojnego żeru na wędkę spławikową z pełnym zestawem.

 

Dariusz Mrongas

Wszechstronny spinningista. Najczęściej można go spotkać na Międzyodrzu, ale bywa też nad rzekami trociowymi, takimi jak Ina czy Rega lub – dla kontrastu – nad małymi rzeczkami pstrągowymi. Rok zaczyna od troci, maj to boleń i szczupak, czerwiec to sandacz, lato - sum, jesień to czas grubych boleni, a dodatkowo listopad i grudzień to okazowe sandacze lub szczupaki. W międzyczasie lubi „wyskoczyć” na klenie i jazie i tak oto wygląda jego całe życie. W wolnych chwilach sam wykonuje woblery i wahadłówki. Jak twierdzi: „Wędkarstwo to dla mnie coś więcej niż pasja - to sposób na życie, bez którego nie potrafię już żyć”.

Paweł Nadrowski

Legenda polskiego wędkarstwa trociowego. Autorytet w dziedzinie wahadłówek, nie tylko na rzeczne salmonidy, ale także na szczupaki i sandacze. Od kilku sezonów z powodzeniem łowi trocie także z morskiego brzegu. Pasjonuje go ręczne wykonywanie wahadłówek, czym zajmuje się od dzieciństwa.

 

Mirosław Pieślak

Muszkarz i (czasem) spinningista. Jego ulubione rewiry to Dunajec, Raba, Mszanka, San i Bóbr oraz rzeka Namsen w Norwegii. Uwielbia łowić także w górskich jeziorach. Preferuje takie r yby jak pstrąg, lipień, łosoś, głowacica i szczupak. Jest zapalonym podróżnikiem, zwiedził pół świata. Wspinał się w Alpach, Kaukazie, Himalajach oraz górach Afryki. Jest wydawcą dwumiesięcznika o wędkarstwie muchowym „Sztuka Łowienia". Ostatnio kupił klejonkę z jedwabną plecionką i wraca do korzeni swojej pasji, łowiąc na suchą i mokrą muchę.

Oliwia Popławska

Specjalistka od połowu białorybu na spławik (zestaw skrócony, zestaw pełny, odległościówka). Łowi w całej Polsce, ale najbardziej lubi kanały Bydgoski i Notecki, oraz Brdę i Jeziora Wierzchucińskie. Mało co cieszy ją tak bardzo, jak okazowa płoć, leszcz, krąp, jaź lub kleń. W wieku 14 lat wystartowała w pierwszych zawodach. W latach 2002-2005 reprezentowała Okręg Bydgoski PZW na Grand Prix Polski. Wędkarska pasja przeniosła się również na płaszczyznę naukową, co zaowocowało tytułem mgr inż. i publikacjami naukowymi. Obecnie pracuje w firmie Dragon i odpowiada za nowości zanętowe.

Piotr Piskorski

Założyciel (1991 r.), obecnie menedżer i główny projektant w firmie Salmo - jednym z największych na świecie producentów woblerów. Jako magister rybactwa pracował w Instytucie Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, a potem jako strażnik Rezerwatu na Pasłęce. Najbardziej lubi łowić właśnie na Pasłęce, a jego ulubionymi zdobyczami są pstrąg potokowy i szczupak. Preferowane metody połowu: spinning, trolling, sztuczna mucha.

Grzegorz Siciński

Niegdyś jeden z czołowych polskich spinninngistów, członek kadry narodowej i triumfator na wielu prestiżowych zawodach. Autorytet w dziedzinie łowienia drapieżników na sztuczne przynęty. W poszukiwaniu „zębaczy” przemierza łowiska całej Polski, wędkuje także w Niemczech i na szwedzkich szkierach. Jego ulubione ryby to szczupak, sandacz, okoń, kleń i jaź.

Rafał Słowikowski

Miłośnik ryb łososiowatych z pstrągami potokowymi na czele. Spinningista i muszkarz, fotograf, wędkarz-obieżyświat, w kraju łowi rzadko, ale jeśli już, to w pstrągowych rzeczkach Borów Tucholskich i Zaborza bądź w ukochanej rzece Łebie. Za granicą uwielbia łowiska Patagonii, Mongolii i Kamczatki. „Wiem, że tam zawsze będę musiał wracać”. Zwolennik męskiej, twardej przygody na krańcach świata, zachowujący zimną krew zawsze i wszędzie (chyba że traci ósmego tajmienia z rzędu).

 

Tomasz Słowiński

Wędkarzem jest od najmłodszych lat. Jednak ostatnie dwanaście lat to karpiowanie całkowicie zdominowało jego życie. Uwielbia odkrywać nowe, leśne bajorka w których później łowi karpie. Nad wodą najlepiej czuje się w samotności. Jego karpiowy sezon nigdy się kończy, jeżeli tylko czas pozwala to swoje kroki kieruje zawsze nad wodę. Uwielbia swoją pasją zarażać innych ludzi, jednak towarzystwo, z którym przebywa nad wodą ma mocno wyselekcjonowane... Cisza, spokój, woda i las to właśnie w takiej otoczce spełnia się jako karpiarz, ale również jako człowiek.dę".

 

Rafał Stępień

Obecnie łowi prawie wyłącznie na sztuczną muchę, a jedyny wyjątek to spinning, po który sięga kilka razy w roku. Nie powinno więc dziwić, że najbardziej lubi łowić pstrągi i lipienie w rzekach takich jak Bóbr, Kwisa, Nysa Kłodzka i ich dopływy. Ostatnio dołączyły do nich San, Dunajec i Łupawa. Chętnie odwiedza też łowiska wód stojących u Czechów, oraz Odrę w okolicach Wrocławia. Jego celem jest zaliczenie z kijem w garści wszystkich kontynentów a potem powtarzanie tego cyklu jak długo się da.

Tomasz Suwalski

Ulubione łowiska to przymorskie jeziora (Bukowo, Kopań), morze Bałtyckie, Wieprza oraz różne leśne "kałuże". Ulubiony gatunek: szczupak, po nim okoń i sandacz a dalej są troć i belona, które poławia okresowo. Preferowane metody to spinning, baitcasting (klasyczny opad jak i jerkowanie) wędkarstwo podlodowe. Miłośnik łowienia zębatych drapieżników występujących w przymorskich jeziorach i rzekach. Nieobce jest mu łowienie również w słonej wodzie Bałtyku. Uwielbia wędkować za pomocą wędzisk z "pazurem", jednak z tradycyjnym spinningiem nie sposób się mu rozstać. Pasjonat wędkarstwa podlodowego oraz wędkarskiej fotografii.

 

 

Paweł Szewc

Jeden z najbardziej znanych polskich karpiarzy. Wędkarz, publicysta, producent zanęt, popularyzator nowoczesnego i etycznego wędkarstwa karpiowego. Łowca wielu okazowych cyprinusów.

Daniel Sypniewski

Miłośnik spinningu w każdej jego odmianie. Zimą i wiosną ugania się z całą swą namiętnością za pstrągami nielicznie już żyjącymi w wodach pięknych rzek ziemi pilskiej. Wyprawy te przeplata wypadami na klenie, bolenie, brzany oraz szczupaki. W upalne dni natomiast uwielbia wpatrywać się o wschodzie i zachodzie słońca w spławik, łowiąc w niedostępnych dla innych wędkarzy tajemnych wodach zielono-złote, tłuste liny. Bardzo źle znosi ciepłe zimy, ponieważ kocha łowić okonie spod lodu. 

Wojciech Szymański

Aktor, reżyser dubbingu, dialogista, emerytowany płetwonurek, żeglarz, motorowodniak, ojciec dwojga studentów. Człowiek-omnibus o niezrównanym uroku i wielkim poczuciu humoru. Stary wyga spinningowy, miłośnik wypraw na troć, sandacza, bolenia lub pstrąga. Najbardziej lubi rzeki Pomorza, Wisłę, Zalew Zegrzyński, a także łowiska Bornholmu i szwedzkich szkierów.

Tomasz "Wieczny" Wieczorek

Zawodnik, były członek muchowej kadry narodowej, drużynowy medalista mistrzostw świata. Muszkarz wszechstronny. ”Łowię wszędzie tam gdzie są do złapania jakieś ryby. Głównie łowię pstrągi i lipienie . Łowię metodą muchową i lubię wyzwania by łowić na muchę wszystkie gatunki ryb. Nie obce jest mi łowienie szczupaków, karpi, okoni, boleni, kleni i innych gatunków ryb. Moje muchy zarzucam od małych strumieni po duże nizinne rzeki, zaporówki, i jeziora. Wędkarstwo to mój sposób na życie. Łowię na większości pstrągowych rzek w Polsce. Jestem z Wrocławia i moją ulubioną rzeką nizinną jest Odra w okolicach tego miasta ale nie gardzę wszelkimi łowiskami na terenie całej Europy."

Robert Wiśniewski

Wędkarz uniwersalny, łowiący jednakowo skutecznie wszędzie tam, gdzie go rzuci wędkarskie życie. Za pan brat jest z trociami, linami, leszczami, płociami, karasiami, karpiami, sandaczami, szczupakami, okoniami, węgorzami, belonami, a to jeszcze nie koniec listy. W bogatym wędkarskim życiu łowił i nadal łowi na spinning, odległościówkę, feeder czy bat. Znawca wszelkiego rodzaju sprzętu i akcesoriów wędkarskich, opiekun działu wędkarstwa spławikowo-gruntowego. Jego dorobek filmowy znajdziesz w dziale "Ekipa filmowa".

Wojciech „Wiśnia” Wiśniewski

Uniwersalny wędkarz morski pełną gębą. Znawca i popularyzator łowienia na wodach morskich, ale także doświadczony trociarz. Nie zamyka się w jednej metodzie i dziedzinie wędkowania, stąd też można go spotkać zarówno ze spinningiem, jak i z wędką gruntową tropiącego morskie leszcze, sandacze, węgorze... Miłośnik i popularyzator łowienia na morzu z łodzi wędkarskiej. W załodze gdańskiego Centrum Wędkarstwa opiekuje się działem morskim.

Na naszych łamach gościli również m.in.

Leszek Rutecki, Uli Beyer, Jacek Stępień, Tomasz Wojda, Marcin Kostera, Edmund Gutkiewicz, Jan Zawada, Robert Taszarek, Ewelina „Kogata” Wernicka, Jakub Vàgner, Olivier Portrat, Robert Czebotar.

W naszych filmach udział wzięli również m.in.

Edmund Gutkiewicz

  • Mazurski zwiad

Rex Hunt

  • Rex Hunt łowi z nami: karpie, leszcze i coś jeszcze
  • Rex Hunt łowi z nami: morska przygoda

Jakub Vàgner

  • Drop shot&Drachkovitch
  • Na wędkarskim poligonie

Ewelina „Kogata” i Wojciech Werniccy

  • Wędkarskie abecadło: bat
  • Wędkarskie abecadło: tyczka