Wydrukuj tę stronę

            Przełom Białki pod Krempachami Przełom Białki pod Krempachami Fot Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6864003
09
marzec

Stan sanitarny rzek Podhala

Napisał 

Ludne Podhale z pięknymi rzekami miewa niestety poważny problem z czystą wodą. Warto pamiętać o tym brodząc w Białce, Rabie czy Dunajcu.

Problemem Podhala jest (oprócz fatalnej jakości powietrza zimą) także równie słaby stan kanalizacji. Na przykład w gminie Biały Dunajec, gdzie Sanepid nakazuje zakręcić wodę kilka razy w roku, a mieszkańcy są obsługiwani przez beczkowozy z wodą pitną.

Inaczej jest w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie częstym elementem "krajobrazu" jest smród unoszący się nad lokalnymi potokami. Bo wieś nie ma kanalizacji, powszechne są szamba ze szczelnością których bywa rożnie. Zdaniem WIOŚ Białka zatruwana nie jest, z czym nie zgadzają się jednak ekolodzy monitorujący sytuację na rzekach Podhala. A co na ten temat mogą powiedzieć wędkarze którzy dobrze znają te okolice? To przecież oni najlepiej znają stan czystości wód.

źródło

Marcin Wosiek

Preferuje stacjonarne metody wędkowania, takie jak feeder i żywcówka. Jedynym wyjątkiem są małe rzeczki nizinne (ulubiony typ łowiska), gdzie sięga po przepływankę, łowiąc z marszu, a czasem i po lekki spinning. Na rybach w ostatnich latach szuka przede wszystkim odpoczynku. Obecnie bywa już tylko prawie wyłącznie nad kameralnymi wodami w centrum Mazowsza, najchętniej z dala od ludzi. W naszym zespole odpowiada za przygotowanie tekstów do druku (redakcja) i za fotoedycję, oraz za dział internetowy, w tym za kontakty z internautami-Czytelnikami WMH.

Najnowsze od Marcin Wosiek

Artykuły powiązane