Wydrukuj tę stronę

            Aby znaleźć łowisko czasem trzeba się nachodzić Aby znaleźć łowisko czasem trzeba się nachodzić Archiwum WMH
05
luty

Wskazówki na brzegu łowiska

Napisane przez  Wojciech "Sandaczowy Dziadek" Szymański
Dział: Porada tygodnia

Szukając łowisk trzeba będzie trochę się nachodzić, ale włożony w to trud spłaci się wielokrotnie. Jak się do tego zabrać? Po pierwsze wyobraźnia!

Musicie sobie wyobrazić „ciąg dalszy” tego, co widzicie na brzegu. Jeśli rzeka płynie wzdłuż wysokiej skarpy, to najprawdopodobniej pod wodą kryje się również stromo opadające dno. Powierzchnia rzeki informuje nas o przeszkodach, ponad którymi przetacza się nurt. Widać na niej również aktywność małych rybek, które zbierając owady, zostawiają charakterystyczne „oczka”. To ukleje, słonecznice i cała masa niewyrośniętego rybiego drobiazgu, który jest potencjalnym żerem naszych okoni. Jeśli nagle zobaczymy pierzchającą w popłochu drobnicę, to znak, że ktoś zaczął łowy! Z czasem nauczycie się odróżniać, jaka to ryba. Inaczej zabiera się do polowania szczupak, inaczej atakuje boleń, a jeszcze inaczej zachowują się w swojej stołówce sandacz czy sum. 
Podobnie wygląda sprawa „wyobrażenia sobie”, co dzieje się pod powierzchnią przy brzegach jeziora. Zarastające je trzcinowiska nie dają szans na łowienie bez korzystania ze środka pływającego. Piaszczyste lub trawiaste plaże przechodzą zazwyczaj w daleko ciągnące się w jeziorze płycizny. Tam raczej nie ma czego szukać. Ale wysoki brzeg czy ostro wcinający się w jezioro wąski cypel mogą przechodzić w spadzisty stok ukryty pod powierzchnią. Jeśli na brzegu są kamienie, to dobrze – będą też pod wodą. Na ogół za nimi bądź w roślinach występujących na dnie, do głębokości, do której dochodzi światło, będą kryły się drapieżniki czyhające na swoje ofiary. Takimi kryjówkami są również leżące w wodzie drzewa i… filary mostów zbudowanych przez ludzi.
Jest takie wędkarskie powiedzonko: „Gdzie patyki – tam wyniki”. To prawda, właśnie w miejscach, w których najłatwiej zerwać na zaczepie przynętę, możemy się spodziewać brania.