Autor Wątek: Pstrąg potokowy  (Przeczytany 10235 razy)

Offline Redaktor

 • Administrator
 • Weteran sum!
 • *****
 • Wiadomości: 2706
 • Reputacja 11
 • Płeć: Mężczyzna
 • adm. Marcin Wosiek
Pstrąg potokowy
« dnia: 09 Marzec 2012, 12:33:44 »
PSTRĄG POTOKOWY (Salmo trutta morpha fario)

Inne nazwy: potokowiec, potok, kropek


Charakterystyka gatunku


W Polsce pstrąg potokowy osiąga długość około 80 cm i 5 kg wagi, jednak przeważnie łowione są ryby o długości 35 – 45 cm. Jego ciało ma kształt torpedowaty i w zależności od charakteru wody w której występuje, mniej lub bardziej wygrzbiecone, bocznie spłaszczone. Taka budowa ciała w połączeniu z szerokim, silnym trzonem ogonowym, ułatwia rybie życie w wartkim nurcie. Pstrąg potokowy ma drobne łuski, a pomiędzy płetwą grzbietową i ogonową, znajduje się płetwa tłuszczowa – jasna, w czerwone kropki. Głowa zakończona szerokim pyskiem, który sięga aż za tylną krawędź oka. Tylny brzeg płetwy ogonowej jest u młodych ryb owalnie wcięty, jednak u osobników dorosłych niemalże prosty. Ubarwienie pstrąga potokowego jest zależne od warunków środowiskowych - od zielonkawego do ciemno brązowego po bokach, brzuch żółty lub żółto biały. Zarówno powyżej jak i poniżej linii bocznej, ciało potokowca pokryte jest czarnymi i czerwonymi kropkami. Jest typowym drapieżnikiem, którego wzrost jest uzależniony od warunków środowiskowych i dostępności pokarmu. Pstrągi z tego samego rocznika mogą różnić się wielkością. Po roku osiągają od 4 do 14 cm, w drugim roku życia ich długość wynosi 10 – 26 cm, a w trzecim od 15 do ponad 30cm.
             
               
Występowanie

W Polsce, pstrąg potokowy występuje w górskich potokach Beskidów, Tatr, Sudetów, Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Roztocza. Występuje również w rzekach Dolnego Śląska, Pomorza Zachodniego i Środkowego, na Warmii i Mazurach oraz w dopływach Warty. Oprócz Polski występuje niemalże w całej Europie oraz Północnej Afryce, a także nielicznie w Azji.
Preferuje zimne, dobrze natlenione, niewielkie rzeki z twardym, żwirowym lub piaszczystym dnem i wartkim nurtem. Można go spotkać również w położonych w wyższych partiach gór jeziorach o czystej i zimnej wodzie.


Rozród

Pstrąg potokowy do tarła przystępuje jesienią lub zimą ( najczęściej jest to listopad lub grudzień ), podejmując kilkukilometrowe wędrówki w górę rzeki lub do dopływów o żwirowatym dnie. Ikra jest składana do gniazd wykonanych przez samice w dnie. Jedna samica składa maksymalnie 3000 dużych, pomarańczowych ziaren ikry.


Odżywianie

Pokarm pstrągów potokowych jest niezwykle urozmaicony. Młode osobniki żywią się owadami i ich larwami oraz drobnymi skorupiakami. Dorosłe potokowce zjadają nie tylko ryby ( głowacze, cierniki, kozy, słonecznice, itp. ). Nie pogardzą żabami i owadami (chruściki, jętki, larwy ważek), a także ślimakami czy dżdżownicami wymytymi z brzegów. U pstrąga potokowego powszechny jest też kanibalizm.


Techniki łowienia / przynęty

W Polsce, jedynymi dopuszczonymi metodami wędkowania na wodach PZW jest metoda spinningowa i sztuczna mucha.
Pstrąg potokowy nie jest rybą łatwą do złowienia. Bardzo płochliwy, ostrożny, żyjący w czystej wodzie doskonale widzi to, co dzieje się nad powierzchnią wody. Podczas wędkowania należy zachowywać się cicho i ostrożnie podchodzić do miejscówek. Samo znalezienie rzeczki w której występują potokowce i o której istnieniu wie niewielu wędkarzy, jest już połową sukcesu.

Spinning
Długość wędki zależy od … wielkości rzeki w której łowimy. Możemy posługiwać się spinningiem o długości 1,8 metra, podczas gdy na innej rzece lepszym wyborem będzie kij 3 metrowy. Ciężar wyrzutu powinien wynosić około 20 gram, gdyż pstrąg jest silną i zaciekle walczącą rybą, a akcja blanku powinna być szybka i jednocześnie stosunkowo miękka. Zestaw uzupełnia kołowrotek wielkości 1500-2500 z precyzyjnym hamulcem i szpulką mieszczącą 150 metrów żyłki 0,20mm. Podczas polowania na większe okazy potokowców, żyłka o tym przekroju może okazać się za słaba. Wybór pomiędzy plecionką, a żyłką jest indywidualnym wyborem każdego wędkarza. Zarówno plecionka jak i żyłka mają swoje wady ale i zalety.
Podczas polowania na pstrągi potokowe, mamy do wyboru szeroki wachlarz przynęt: błystki obrotowe, wahadłówki, woblery, gumy, koguty oraz jigi ( puchowce ) i cykady. Techniki połowu i prowadzenia przynęt należy dopasować do każdej rzeki, ponieważ pstrągi różnie reagują na przynęty. Czasem przynęta skuteczna w jednym miejscu, może nie przynieść nam brania kilkaset metrów dalej. Najbardziej znaną techniką jest prowadzenie przynęty z prądem rzeki. Pstrągi zaskoczone przepływającym pokarmem nie mają czasu na przyjrzenie się przynęcie i szybko reagują. Nie wszędzie jednak to skutkuje. Oprócz takiej techniki, warto też skorzystać z pływających woblerów i wpuszczać je pod zwalone drzewa lub korzenie krzaków. Jest to bardzo ryzykowne prowadzenie ale bywa niezwykle skuteczne. Koguty prowadzę na 2 sposoby - z prądem delikatnie podszarpując i podbijając nieznacznie przynętę oraz pod prąd, starając się „bujać” przynętą kilkukrotnie w jednym miejscu.
Przy łowieniu małymi wahadłówkami bardzo skuteczne jest prowadzenie „w dryfie”. Wykonujemy rzut blaszką po skosie w dół rzeki pod drugi brzeg i zamykamy kabłąk kołowrotka. Przynęta opada / pracuje na napiętej żyłce w nurcie, który jednocześnie powoli spycha ją pod nasz brzeg. Jeśli przestanie pracować, podrywamy ją lekkim szarpnięciem i znowu pozwalamy pracować w opadzie. Gdy wahadełko znajdzie się pod naszym brzegiem, prowadzimy je wolno ( również z zatrzymaniami w nurcie ) pod nasze nogi. Podobnie prowadzimy również przynęty gumowe ( twistery, gumowe raczki i żabki, rippery ), chociaż podczas łowienia tymi przynętami możemy wykazać się naszą własna wyobraźnią i poprowadzić również z prądem rzeki.
Kolorystyka przynęt powinna być stonowana ( szarości, brązy, czerń, zgniłozielony), choć często skuteczne bywają wabiki jaskrawe – seledynowe, żółte, pomarańczowe. Warto rozpocząć łowienie od przynęt ciemnych lub w naturalnych barwach i jeśli nie będzie brań – spróbować łowienia przynętami w „ostrych” kolorach.

Sztuczna mucha

Wędkarstwo muchowe jest tematem tak obszernym, że nie sposób opisać łowienie pstrąga potokowego na muchę w kilku zdaniach. To temat na książkę. Chcąc jednak powiedzieć co nieco na ten temat należy potraktować to zagadnienie bardzo ogólnie.                                                                                                                         

Ta metoda bardziej niż inne daje możliwość, a wręcz wymusza na wędkarzu poznanie pstrąga i jego zwyczajów. Aby odnosić sukcesy w łowieniu pstrągów na muchę należy wyjątkowo poznać biologię tej ryby, a przede wszystkim jej nawyki żywieniowe. Czynnikiem często decydującym o sukcesie jest umiejętność czytania łowiska i zaobserwowanie żyjącej w nim fauny, która stanowi naturalny pokarm pstrągów. Owady żyjące w  środowisku pstrąga wraz upływem czasu zmieniają swoją postać. Występowały będą w postaci larw, nimf, owada prawie doskonałego, doskonałego itd. Kluczem do sukcesu często jest określenie jakiej postaci owadów jest aktualnie w łowisku najwięcej i na czym w danym momencie pstrąg żeruje. Naturalny pokarm pstrągów stanowią owady rzędu chruścików, widelnic, muchówek i jętek we wszystkich stadiach rozwoju. Nie należy zapominać o owadach lądowych, które pstrąg chętnie pożera jeśli pojawią się w wodzie, w rejonie jego stanowiska. Dochodzą różnego rodzaju bezkręgowce, rybki, płazy, dżdżownice i inne niewielkie organizmy żyjące w wodzie, które pstrąg jest w stanie pochwycić. Stosując metodę muchową możemy skutecznie imitować każdy z tych organizmów jeżeli będziemy w stanie dostosować metodę połowu i taktykę do aktualnie panujących warunków. Niezbędna jednak jest dokładna obserwacja łowiska i podanie pokarmu, który aktualnie jest przez pstrągi pobierany. Oczywiście można stosować jedną metodę przez cały sezon i skutecznie łowić pstrągi np. przy pomocy streamera imitując niewielkie rybki, pijawki, dżdżownice itp. jednak wędkarstwo muchowe daje dużo więcej możliwości.

Menu pstrąga jest bardzo bogate, a zaprezentowanie różnych przynęt wymagało będzie zastosowania innego sprzętu i techniki połowu. Pstrągi możemy łowić z powodzeniem stosując praktycznie każdą metodę łowienia na muchę. Zastosowanie tu będzie miała tradycyjna mokra mucha, mokra pod prąd, sucha mucha, streamer i wszelkie odmiany nimfy. Podstawą jest dostosowanie się do aktualnie panujących warunków. Przy pomocy suchej muchy możemy imitować wszelkie organizmy przemieszczające się po powierzchni wody w różnych stadiach rozwoju. Będą to przede wszystkim postaci owadów prawie doskonałych lub doskonałych, opuszczających środowisko wodne lub składające jaja ale też z powodzeniem możemy imitować owady lądowe i praktycznie każdy organizm unoszący się na wodzie. Za pomocą mokrej muchy imitować możemy wszelkie organizmy dryfujące w toni wody. Nimfą posłużymy się kiedy chcemy podać pokarm w postaci różnego rodzaju larw i bezkręgowców dryfujących w toni lub poruszających się tuż przy dnie. Oczywiście metodą muchową możemy imitować także organizmy sprawnie poruszające się w środowisku wodnym takie jak niewielkie rybki, pijawki itp. stosując streamera. W celu złowienia pstrąga potokowego z powodzeniem stosujemy wszystkie wymienione metody.

Dokonując wyboru sprzętu muchowego powinniśmy sugerować się przede wszystkim charakterem łowiska i metodą połowu, do której ten sprzęt ma służyć. Teoretycznie do każdej z wymienionych metod powinniśmy użyć innego sprzętu aby łowić w pełni komfortowo. Do suchej muchy warto byłoby zastosować raczej krótszy kij i sznur zdecydowanie pływający, do mokrej trochę dłuższy kij a sznur pływający lub tonący, do nimfy kij dłuższy i sznur tonący, do streamera kij średniej długości, trochę mocniejszy i sznur tonący itd. Jak widać sprawa się tu trochę komplikuje. Biorąc jednak pod uwagę rozmiar pstrąga potokowego i charakter środowiska w jakim występuje możemy pokusić się o zastosowanie pewnego kompromisu. Będzie on polegał na zastosowaniu wędziska o średniej mocy i długości oraz pasujących do niego sznurów. Z powodzeniem możemy łowić pstrągi wszystkimi metodami i praktycznie w każdych warunkach przy użyciu wędziska o długości ok. 2,7 m w klasie AFTM 4 – 6, wyposażonego w kołowrotek i sznur tej samej klasy. Warto dysponować sznurem pływającym i tonącym. Daje to wędkarzowi szeroki wachlarz możliwości i pozwala łowić pstrągi każdą metodą.

Ochrona

Wymiar ochronny pstrąga potokowego (wg regulaminu amatorskiego połowu ryb) wynosi 30 cm. Okres ochronny przypada od 1 września do 31 grudnia, a w rzece Wiśle oraz jej dopływach od źródeł do ujścia rzeki San oraz w rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej dopływach od 1 września do 31 stycznia.
Limit dobowy pstrąga potokowego wynosi 3 sztuki, łącznie z lipieniem.
Zarówno wymiary jak i okresy ochronne, mogą być różne na różnych wodach. Coraz częściej spotyka się wody, na których obowiązuje wymiar dolny 35cm oraz górny 50cm, odcinki "no kill" lub ograniczone limity.


Znaczenie gospodarcze

Pstrąg potokowy ze względu na charakter wód w których występuje, ma niewielkie znaczenie gospodarcze. Jest piękną rybą sportową i pożądaną często przez wędkarzy. Mimo iż jej mięso ma duże walory smakowe, coraz więcej osób po złowieniu obdarowuje ja wolnością.
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2012, 09:54:39 wysłana przez kamilWMH »
Der eine stößt den Speer zum Mann
der andere zum Fische dann

Offline jigaboo

 • Miejscowy lin
 • **
 • Wiadomości: 21
 • Reputacja 0
 • Płeć: Mężczyzna
 • Łukasz
Odp: Pstrąg potokowy
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Marzec 2012, 23:58:02 »
W okręgu Toruńskim wymiar ochronny wynosi 35cm i limit dobowy wynosi 2szt. Jak dla mnie to najwspanialsza ryba ;-)

Offline Mateusz

 • Zasiedziały boleń
 • ***
 • Wiadomości: 241
 • Reputacja 0
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pstrąg potokowy
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Marzec 2012, 19:49:27 »
ja też wrzucę swoje zdjęcia :) :

Machaj wędą ryby będą:D

Offline Ania

 • Zasiedziały boleń
 • ***
 • Wiadomości: 769
 • Reputacja 11
 • Płeć: Kobieta
 • Pierwsza Kobieta na forum :)
Odp: Pstrąg potokowy
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Kwiecień 2012, 20:49:51 »
Coś kropkowanego ale pięknego  ;)
Ryby się łowi, a złapać to można chorobę weneryczną :P