Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Różnice w kołowrotkach spinningowych Shimano. Wybierz odpowiedni dla siebie!

2017-06-14
Paweł Karwowski

Polski rynek wędkarski, zwłaszcza w kwestii kołowrotków, jest przesycony do granic możliwości. Kolejni producenci prześcigają się w technologii i stylistyce, okraszając to całkiem sprawnie panierką marketingową. 

W Shimano wierzymy, że systematyczny, stopniowy rozwój produktu jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla wędkarza, jak i produktu samego w sobie.

 

EWOLUCJA TECHNOLOGII SHIMANO

Precyzja wykonania od samego początku była znakiem rozpoznawczym marki. Przekładając się na jakość i wytrzymałość naszych produktów sprawiała, że od dekad uważane one są za najlepsze na rynku. Już blisko 30 lat temu, Shimano skrupulatnie pracowało nad udoskonaleniem technologii produkcji elementów kołowrotków, by po wielu latach zaawansowanej inżynierii, zaoferować wędkarzom najlepsze możliwe rozwiązania na rynku. Koncept HAGANE – bo o nim tu mowa – to projekt ultra wytrzymałego kołowrotka, który posłuży wędkarzowi przez długie lata. Idea ta opiera się na obróbce metalu w temperaturze pokojowej pod ogromnym ciśnieniem, bez użycia narzędzi tnących. Wszystkie elementy konceptu – począwszy od zębatki głównej, zębatek mikromodułowych czy korpusu – są kształtowane, co daje im nieporównywalnie większą wytrzymałość, niż ta prezentowana w przypadku elementów wykrawanych na obrabiarkach. HAGANE jest obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie projektem oferowanym przez Shimano i równocześnie wiodącym w całej branży wędkarskiej. Jego 4 główne filary: Przekładnia HAGANE, Napęd X-SHIP, Zębatki mikromodułowe HAGANE oraz korpus HAGANE, razem bądź osobno, występują w kołowrotkach zarówno z segmentu przystępnego cenowo, jak i w pełni profesjonalnego. Co jednak najistotniejsze, mając tak mocną, dopracowaną do perfekcji bazę dla naszych kołowrotków, możemy skupiać się na pracowaniu nad innymi, niezwykle istotnymi detalami.


Tym sposobem, w kwietniu tego roku, światło dziennie ujrzał Twin Power XD, wyposażony w zupełnie nowe uszczelnienie X-Protect, które jest aż 7-krotnie lepsze niż kultowe CoreProtect, oferowane przez nas od kilku dobrych lat. X-Protect to specjalnie zaprojektowana, labiryntowa konstrukcja kołowrotka, która zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza korpusu. Zupełną nowością jest również G-Free Body, czyli specjalnie zaprojektowany korpus z przesuniętymi do góry elementami wewnętrznymi kołowrotka. Ten system gwarantuje mniejszą wagę odczuwalną, ponieważ przesuwa środek ciężkości w stronę ręki wędkarza. Te, jak i wiele innych dopracowanych rozwiązań już teraz znaleźć możecie w kołowrotkach spinningowych Shimano. 

 

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH

Rozbieżność cenowa kołowrotków Shimano, w zależności od modelu i przeznaczenia, to nawet kilka tysięcy złotych. Wynika ona wyłącznie ze stopnia zaawansowania technologicznego danego modelu. Dla przykładu, w niezwykle popularnym wśród wędkarzy kołowrotku Shimano Catana nie znajdziemy zbyt wielu zaawansowanych technologii, jednak wciąż jest to precyzyjnie spasowany mechanizm gwarantujący dobrą pracę w bardzo przystępnej cenie. Modelem nieco wyższym jest już nowa Sedona Fi, w której znajdziemy wspomnianą przekładnię HAGANE. Gwarantuje ona o wiele większą żywotność kołowrotka i możliwość znoszenia przez niego większych przeciążeń. Jeszcze bardziej zaawansowana technologicznie jest Sahara Fi, która posiada jeden filar koceptu HAGANE więcej – napęd łożyskowany X-SHIP, podnoszący jeszcze bardziej ogólną wytrzymałość. Nasci FB to z kolei kołowrotek wyposażony w te same mechanizmy co Sahara Fi, ale posiadający dodatkowo uszczelnienie korpusu CoreProtect. 


Tak szybki przegląd oferty kołowrotków przystępnych cenowo pozwala wyciągnąć parę oczywistych wniosków. Shimano Catana sprawdzi się w przypadku wędkarzy łowiących amatorsko i nieoczekujących od kołowrotka niczego więcej, niż kultury pracy i posłużenia dłużej, niż jeden sezon. Sedona Fi to kołowrotek na lata, a Sahara Fi zadowoli tych wędkarzy, którzy lubią łowić mocno i nie wykluczają spotkania z naprawdę dużą rybą. Z kolei zaawansowany technologicznie Nasci FB to już półprofesjonalna konstrukcja, którą docenią zwłaszcza osoby łowiące często, niezależnie od warunków atmosferycznych – Nasci nie boi się deszczu ani przypadkowego zalania wodą. 


Prawdziwa magia, zwłaszcza pod względem technologicznym, zaczyna się jednak w segmencie profesjonalnych kołowrotków Shimano. Począwszy od nowej Ultegry FB, która została wyposażona w kryte łożyska S A-RB odporne na korozję, przez Stradic Ci4+ FB wykonany z ultralekkiego, niesamowicie mocnego kompozytu węglowego, a na stworzonym do zadań specjalnych Twin Power 15 oraz Twin Power XD, wyposażonymi w aluminiowy korpus HAGANE i rotor Ci4+, kończąc. 


Dalej mamy już tylko segment premium – nowego Vanquish FA oraz Stella FI – dwa najlepsze w tym momencie kołowrotki spinningowe w ofercie Shimano, które posiadają wszystkie 4 filary technologii HAGANE, a różnią się przede wszystkim wagą i przeznaczeniem. Stella FI to kołowrotek do mocniejszych zastosowań, podczas gdy Vanquish nadaje się idealnie do finezyjnych metod łowienia.


Oczywiście, pomiędzy tymi modelami występuje jeszcze sporo innych modeli, które swymi parametrami uzupełniają ofertę tak, by każdy znalazł w niej coś dla siebie. Modele podane powyżej w najlepszy jednak sposób pokazują, skąd biorą się rozbieżności w cenach naszych kołowrotków. Każdy model bazuje częściowo na modelu położonym w ofercie niżej, ale został ulepszony o kolejny, niezwykle ważny z wędkarskiego punktu widzenia element lub elementy, które otwierają przed wędkarzem nowe możliwości. 


NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA – CZYM SIĘ KIEROWAĆ?

Aby najlepiej dobrać kołowrotek dopasowany do naszych potrzeb, musimy przede wszystkim skupić się na oferowanych przez niego technologiach. Dlatego właśnie poniżej znajdziecie wyszczególnienie najważniejszych technologii Shimano oraz ich krótki opis, przyporządkowane do konkretnych modeli naszych kołowrotków.

Przekładnia HAGANE GEAR - Precyzyjne kształtowanie w temperaturze pokojowej to kluczowy element obróbki metalu stosowany przez Shimano. Surowiec składowy nie jest poddawany mechanicznej obróbce, tylko jest kształtowany pod bardzo wysokim ciśnieniem, co nadaje mu idealną spoistość. Dzięki temu przekładnia HAGANE jest wyjątkowo mocna. Ten element przyda się dosłownie każdemu, ponieważ znacząco wydłuża żywotność kołowrotka. Znajdziecie go w modelach: Sedona Fi, Sahara Fi, Nasci FB, Ultegra FB i wyższych. Napęd X-SHIP - Większe koło napędowe przekazuje więcej mocy na wałek zębaty. W naszych kołowrotkach wyposażonych w technologię X-SHIP, wałek zębaty został podparty na łożyskach. Rezultatem jest bardziej płynne działanie kołowrotka i lepsze wykorzystanie mocy. Ta technologia przyda się zwłaszcza tym wędkarzom, którzy lubią łowić nieco mocniej i ciężej, a nie chcą z tego tytułu wymieniać kołowrotka co sezon. X-Ship znajdziecie z kołowrotkach: Sahara Fi, Nasci FB, Ultegra FB i wyższych.Zębatki Mikromodułowe - tworzą precyzyjny system pozwalający efektywnie przekładać moc. Ich największą zaletą jest wyjątkowo cicha oraz płynna praca. To jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie elementów w inżynierii Shimano. Znajdziecie je w naszych wybranych, najlepszych kołowrotkach: Stella FI, Vanquish FA. Korpus HAGANE Body - sztywny korpus wytłaczany w jednym kawałku metalu (magnezu lub aluminium) eliminuje możliwość odkształcenia się kołowrotka i zabezpiecza jego system wewnętrzny. To najlepsza ochrona kołowrotka, która znacząco wydłuża jego działanie. Korpus HAGANE znaleźć można w kołowrotkach Stradic FK, Biomaster FB, Sustain FG, Twin Power 15, Vanquish FA oraz Stella Fi. Uszczelnienie CoreProtect - zabezpiecza wnętrze kołowrotka przed dostępem wody – począwszy od korpusu, przez łączenie rotora, a na rolce prowadzącej kończąc. To opatentowany sposób uszczelnienia korpusu, który znacząco wydłuża żywotność mechanizmów wewnętrznych. CoreProtect chroni elementy wewnętrzne nie tylko przed dostępem wody, ale również kurzu czy piasku. Ta technologia przyda się dosłownie każdemu, jednak jej potencjał docenią zwłaszcza amatorzy brodzenia po mniejszych i większych rzekach. CoreProtect znaleźć można w kołowrotkach: Nasci FB, Ultegra FB, Stradic FK, Stradic Ci4+ FB i modelach wyższych.


 

Kryte łożyska S A-RB - Łożyska Shielded Anti-Rust zostały stworzone w procesie specjalnej obróbki cieplnej metalu, dzięki czemu charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na korozję. Ze względu na to, są one również ponad 10-krotnie bardziej przydatne do użytku, czyli posłużą o wiele, wiele dłużej, niż zwykłe łożyska ze stali nierdzewnej. Kryte łożyska mają same zalety, więc przydadzą się dosłownie każdemu wędkarzowi. Znajdziecie je w modelach: Ultegra FB, Stradic FK, Stradic Ci4+ FB i wyższych.


 

Rotor Magnumlite – nowy rotor Magnumlite zapewnia niezwykle płynne obroty. Jego profil został opracowany w sposób asymetryczny. System zbijania kabłąka, znajdujący się pierwotnie po stronie rolki prowadzącej został przeniesiony na drugą stronę. Wszystko to sprawiło, że kołowrotki Shimano wyposażone w to rozwiązanie technologiczne są jeszcze lepiej wyważone i dają jeszcze płynniejsze obroty. Rotor Magnumlite znajdziecie w wybranych kołowrotkach: Stradic Ci4+ FB, Vanquish FA.Mając nadzieję, że powyższy tekst okaże się dla Was przydatny, gdy przyjdzie Wam rozmyślać nad zakupem nowego kołowrotka spinningowego, zapraszam Was również gorąco do lektury naszego katalogu dostępnego online pod adresem: http://www.katalogiwedkarskie.pl/pdfy/Shimano%20-%20katalog%202017.pdf

Paweł Karwowski
Shimano Polska


Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj
przynęty na klenie