Ostatnie komentarze

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon

2016-11-08
Marcin Wosiek

Ryby drapieżne uwielbiają martwe rybki. W naszych warunkach są to głównie sandacze i szczupaki. Na zachodzie Europy bardzo popularne jest ich łowienie tuż przy łodzi na przynęty naturalne.  

Ci z Was, którzy śledzą nowości w branży wędkarskiej, wiedzą, jak wygląda łowienie na vertical jigging. W skrócie polega to na opuszczeniu przynęty spod szczytówki wprost na rybę widoczną na ekranie echosondy i takim manewrowaniu wabikiem, aby sprowokować drapieżnika do ataku. Jest to metoda niebywale skuteczna. Na podobnej zasadzie opiera się łowienie na przynęty naturalne. Na przykład we Francji bardzo rozpowszechnione jest kuszenie w ten sposób sumów, a w Szwecji – sandaczy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że takie łowienie odbywa się co do zasady w dryfie. Tę metodę stosujemy wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że w danym miejscu są ryby – na podstawie wyników wcześniejszych połowów bądź aktualnych wskazań echosondy albo dzięki... wędkarskiemu nosowi.
Na początek istotna informacja. W ten sposób można łowić na żywe i martwe ryby, jak też na inne przynęty naturalne, np. pęczki rosówek (tak właśnie wygląda popularna we Francji metoda na sumy, przy czym łowi się na plecionkę trzymaną w ręku poza szczytówką wędki) czy filety. Ponieważ łowienie odbywa się w dryfie, z przyczyn regulaminowych odpada stosowanie żywca. W Polsce obowiązuje bowiem zakaz łowienia na niego z niezakotwiczonej łodzi i kropka, co jest kuriozum, no ale takie mamy przepisy.
Na szczęście sandaczom i szczupakom nie robi różnicy, czy ryba jest martwa, czy też żywa. Choć z punktu widzenia wędkarza byłoby lepiej, gdyby esoksy bardziej gustowały w żywcach, bo jednym z warunków sukcesu jest... niestosowanie przyponów metalowych, ale o tym przeczytacie już w dlaszej części niniejszego artykułu.

 

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
przynęty na klenie
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj