Ostatnie komentarze

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Z pasją ku przyszłości

2015-05-06
Piotr Głażewski

Wychowanie, edukacja, krzewienie pozytywnych postaw to wielka misja ale i wyzwania jakie napotykamy na naszej drodze niemalże każdego dnia. 

Mając świadomość czyhających na nas zagrożeń oraz posiadany bagaż doświadczeń życiowych powinniśmy pamiętać aby nie wyciągać tylko samemu lekcji z przysłowiowej historii ale również umieć się nią roztropnie podzielić z innymi. Taka refleksja oraz wizerunek kondycji wędkującej młodzieży skłoniły mnie przed laty do tego, aby własne skromne jeszcze doświadczenia przelać, na publikowane niejednokrotnie, artykuły oraz zamieścić je w treściach kształcenia warsztatów skierowanych do miłośników przyrody oraz naszego wspaniałego hobby jakim jest wędkarstwo. Nawiązując do całokształtu dotychczasowej działalności edukacyjnej oraz pasji krzewienia wśród najmłodszego pokolenia pozytywnych postaw podczas aktywnego wypoczynku nad wodą, pragnę dążyć do coraz lepszej jakości tego typu zajęć i warsztatów wędkarskich, a co za tym idzie, pogłębiać wiedzę i umiejętności praktyczne uczestników tych zróżnicowanych przedsięwzięć.
Z myślą o bezpieczeństwie podopiecznych oraz ich opiekunów staram się przekazać niezbędne minimum wiedzy jaka może być przydatna w sytuacjach ekstremalnych i często nieprzewidywalnych, do których niejednokrotnie nie można się przygotować oraz które bardzo często mimo swego podobieństwa, mogą nieść różne skutki w jeszcze różniejszej skali. Nie zawsze przecież relaks równa się sielance i nieskazitelnym wspomnieniom z wyprawy, nie zawsze nasz cel zostaje osiągnięty w 100% tak jak byśmy zakładali. Dlatego też, pamiętając o zupełnie odmiennym od naszego sposobie postrzegania rzeczywistości i zjawisk przez najmłodszych, powinniśmy być przygotowani również na sprawne przedstawienie im nie tylko realnych zagrożeń ale i szans oraz wyzwań jakie pośrednio i bezpośrednio wpływają na poprawę kultury i bezpieczeństwa zarówno personalnego jak i strukturalnego.


Mając na uwadze zbliżający się wielkimi krokami czas wielkich wypraw pamiętajmy o przygotowaniu nie tylko logistycznym naszego urozmaiconego ekwipunku ale i tym merytorycznym, któro w istotny sposób może wpłynąć na jakość naszego odpoczynku, kondycję przyrody oraz tak ważne wcześniej wspomniane bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę szeroką gamę pytań jakie zadawane są przez uczestników szkoleń wyszukuję odpowiedzi najbardziej odpowiednie i atrakcyjne dla tej grupy wiekowej. Nie jest to jednak takie proste jakby się mogło wydawać ale zazwyczaj staram się w miarę możliwości zaspokoić ich ciągle rosnący niedosyt wiedzy prosząc jednocześnie przy tym o poświęcenie odrobiny czasu na samokształcenie i sumienne powtarzanie nabytych umiejętności. Te i wiele innych argumentów staram się obecnie przytoczyć szerszej grupie osób zainteresowanych tą lub zbliżoną tematyką opierającą się na podobnym kierunku a mianowicie dążeniu do kształtowania określonych postaw tylko po to, aby móc cieszyć się niegdyś szczęściem z sukcesów najmłodszego pokolenia, któro potrafi jak się okazuje, skrupulatnie kolekcjonować doświadczenia i niejednokrotnie wykorzystywać je podczas stawiania czoła innym wyzwaniom w zupełnie odmiennych dziedzinach. 

Pamiętajmy, że roztropności ani opanowania emocji nie nauczymy nikogo w trakcie jednorazowych zajęć czy też praktycznych warsztatów. Do całokształtu sukcesu potrzebujemy cierpliwości oraz „wielu rąk”, otwartych na współpracę serc i organizacji posiadających nie tylko chęci ale i jakiekolwiek środki mogące posłużyć w choć minimalny sposób na przedstawienie rzeczywistości w dość przejrzysty i prosty sposób. 
Piszę te słowa nieprzypadkowo, mając już niejednokrotne doświadczenia i przygody w tej dziedzinie oraz niedosyt płynący z sytuacji kiedy to pragnienie przedstawienia i wyjaśnienia jakiejś konkretnej sytuacji było ograniczone posiadanym zapleczem.
Porywając się do „walki z wiatrakami” należy pamiętać, że dość trudno jest jednemu człowiekowi osiągnąć założony cel. Dlatego też bardzo ważnym jest wspomniane jakiekolwiek wsparcie i otwartość ze strony społeczeństwa czy też funkcjonujących prężnie organizacji i związków na potrzeby najmłodszych oraz pielęgnowanie budzących się w nich zainteresowań i pasji. Posiadając cenny czas i jeszcze cenniejsze chęci starajmy się stale uatrakcyjniać najmłodszym stosowane przez nas formy i metody pamiętając o równie ważnym dla nich relaksie oraz poszerzaniu odkrytych zainteresowań. Musimy jednak pamiętać przy tym o bardzo istotnym elemencie jakim jest świadome nagradzanie za osiągnięcia. Nie byłoby mowy o krzewieniu pozytywnych postaw podczas integracji z rówieśnikami i opiekunami wśród dóbr naszej przyrody, gdyby nie trwanie wszystkich uczestników szkoleń w myśli o celach i priorytetach jakie sobie wspólnie założyliśmy.

Starajmy się więc każdorazowo wzbudzać w podopiecznych kreatywność oraz chęć walki i dbania o dobro środowiska naturalnego poprzez usamodzielnianie ich w czynnościach, które jeszcze do niedawna jako ich opiekunowie, wykonywaliśmy osobiście.  Takie podejście do tematyki naprawdę sprawia, iż czują się bardziej potrzebni i samodzielni, nie zwracajmy początkowo uwagi na jakość i estetyczność wykonywanych czynności , okażmy wielką cierpliwość i odrobinę wyrozumiałości adekwatnej do ich doświadczeń. Bardzo często kilka ciepłych słów np. „Brawo, wyszło Ci świetnie” – może przyprawić uśmiech na twarzy podopiecznego oraz spowodować, że następnym razem wyjdzie mu czynność niemalże wspaniale. Myślę, że budując w taki sposób świadomość młodego pokolenia możemy mieć nadzieję na wyłowienie niebawem nie tylko wielkich okazów jakie drzemią w naszych wodach ale również młodych „rycerzy” naszych wód i autorytetów do naśladowania wśród kolejnych pokoleń. 
Biorąc pod uwagę własne cele i pokładane nadzieje, już dziś zwracam się z ogromną prośbą do każdego kto mógłby wzbogacać wiedzę młodego pokolenia o to, aby swą postawą umiał zaszczepić jak największe grono społeczeństwa dostrzegającego drzemiącą gdzieś na dnie serca podobną potrzebę wprowadzania pozytywnych zmian dla dobra ogółu, jednym słowem mówiąc, poprzez własne czyny niech dąży do tego aby ludziom „chciało się chcieć”.Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
przynęty na klenie
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj