Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


PAA - Polish Anglers Association w Wielkiej Brytanii

2013-08-08
Polish Anglers Association

Pomysł założenia polskiej organizacji na Wyspach zrodził się w głowach kilku ludzi ponad rok temu. Tak powstało Polskie Stowarzyszenie Wędkarzy w UK.

Polacy są największą mniejszością w UK, polski to drugi , po angielskim najpopularniejszy język. Wielu Polaków wędkuje i tu rodzą się problemy – ponieważ nie każdy przestrzega przepisów i staje się to źródłem wielu problemów. Obecnie polski wędkarz nie ma dobrej opinii wśród Brytyjczyków i często jest utożsamiany z kłusownikiem zabierającym ryby.  Oczywiście jest to przerysowany obraz i nie zawsze właściwy... Dlatego powstało PAA – Polish Anglers Association (Polski Związek Wędkarzy). Stworzyli go zapaleńcy pragnący w prawidłowy sposób pokazać Polaków i ich zaangażowanie w wędkarstwo w UK.  

Jak napisał Przemek Szymański, jeden z założycieli:

"Od dawna wiadomo o złych stosunkach między wędkarzami brytyjskimi, a wędkarzami z Europy Wschodniej. Jednak wiele historii o kłusownictwie uprawianym przez polskich wędkarzy można włożyć do lamusa. Bo albo, to byli brytyjscy wędkarze, albo ktoś inny z licznej przecież nacji europejczyków ze wschodniej jej części. Z własnego doświadczenia wiem, że lwia część społeczeństwa brytyjskiego nie rozróżnia różnic między wędkarzami z Polski, a wędkarzami z innych państw członkowskich UE. Dla nich i to przez nich stworzono nazwę: Eastern European. Wychodzi na to, że wszystkich lepiej wrzucić do jednego wora. Wtedy nie będzie problemów z częstym wykorzytywaniem pojęcia rasizmu. Jednak wielu osobom, to się nie podoba. Mi także. Kłusownictwo jest tym samym czynem, co kradzież. Jakoś nie mogę wytrzymać tego, że traktuje się mnie i nie tylko mnie, ale także wielu moich znajomych na równi ze społecznym marginesem. Dlatego rok temu powstało PAA. 

Dlaczego powołano PAA?

Polish Anglers Assoociation (PAA) to stowarzyszenie wędkarzy zamieszkujących na terenie Zjednoczonego Królestwa. Skupia polskich wędkarzy, ale jak zapis konstytucyjny mówi – członkostwo dostępne jest dla każdego, kto uprawia wędkarstwo sportowe, oparte o zasadę złów i wypuść. PAA ma być odpowiedzią na rosnącą niechęć brytyjskich wędkarzy do polskich wędkarzy. Poprzez działania integracyjne z lokalną społecznością wędkarską, działania informacyjne na portalu, forum i na portalu społecznościowym Facebook mamy tą nadzieję, że na początku pojedyncze osoby, a potem całe rzesze brytyjskich wędkarzy zmieni zdanie o pewnych grupach polskich wędkarzy. My nie walczymy o całkowitą zmianę nastawienia rdzennych wędkarzy do nas. To jest niemożliwe do wyegzekwowania. PAA to bariera, to system, który ma sprawić, że osoby legitymujące się naszym logiem będą postrzegane jak wzór, jako dowód na uczciwość i dobrą kulturę osobistą nad wodą i nie tylko.


Jeden ze zlotów nad rzeką Nene

Cele

Głównymi celami działalności PAA to: integracja z brytyjskimi wędkarzami poprzez spotkania nad wodą i współpracę logistyczną i medialną między angielskimi klubami i stowarzyszeniami, promocja metody złów i wypuść w każdych warunkach łowiskowych, pomoc dla angielskich klubów w celu tłumaczenia na język polski ich regulaminów klubowych, a także informowanie polskiej społeczności i zasadach wędkarskich na wyspach i współpraca z innymi polskimi klubami i portalami tj. Pike Hunter Team ze Szkocji, Polski klub „Big Fish” z Irlandii Północnej, Fishermann Angling Club, klub Fishmaniak z Irlandii, portalem Pike Finder, klubem karpiowym Carp Team PL oraz ścisła współpraca z Angling Trust i Environment Agency.
Jeden z założycieli – Radek Papiewski pracuje w Angling Trust – organizacji wędkarskiej powołanej do prezentowania i ochrony interesów wędkarzy w UK. Jest on odpowiedzialny za program ‘Building Bridges’ mający na celu pomoc wędkarzom z Europy Wschodniej zintegrować się i łowić zgodnie z przepisami.  Tak więc mamy mocne wsparcie i jako klub należymy do Angling Trust. Zdecydowana większość członków PAA to spinningiści, i to dobrzy... Ekipa klubowa brała udział w kilku zawodach i odnosiła sukcesy, te największe na pewno nadejdą! PAA to jeszcze młody klub, liczący około 20 osób – ale mamy nadzieję – szybko się rozrastający...

Mam prośbę abyście w miarę możliwości oczywiście, "polubili" nas na Facebooku. To nie konkurs, spokojnie! Bardziej chodzi nam o rozpropagowanie naszej działalności i dotarcie do jak największej rzeszy wędkarzy w UK i nie tylko... Dzięki sieci znajomości będzie to łatwiejsze. Ktoś kto przyjedzie na Wyspy z myślą o podjęciu tu pracy będzie miał łatwiej! A może ktoś jeszcze o istnieniu PAA nie wie a łowi na Wyspach?  Z góry dziękuję w imieniu klubu PAA! Więcej na stronie: http://polish-anglers-association.co.uk/"

tekst i fot. PAA
 

 

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
przynęty na klenie
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj