Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


XVI Zawody Aktorów Wędkarzy im. Jaremy Stępowskiego o Puchar Mistralla

2012-09-07

Są w Polsce miejsca, które na stałe wpisały się w naszą historię i kulturę. Miejsca, w których dobre duchy postanowiły uwić gościnne gniazdo dla przyszłych pokoleń. W takim właśnie miejscu rozegrano te zawody. 

W dniach 17–19 czerwca 2012 nad Wigrami stawiła się cała plejada polskich gwiazd teatru, filmu, telewizji i kabaretu. Zjawili się m.in. Wiktor Zborowski i Jerzy Bończak, Andrzej Grabarczyk i Tomasz Stockinger, Krzysztof Daukszewicz i Andrzej Turski.
Dzięki ogromnej pomocy ze strony Andrzeja Jakimca oraz klasztoru Kamedułów w Wigrach, a także Wigierskiego Parku Narodowego atmosfera i oprawa zawodów stały na najwyższym poziomie. Ksiądz Dariusz, opiekun tego owianego ponad 300-letnią historią miejsca, był zarazem niewidzialny i dyskretnie obecny we wszystkich ważkich momentach. To jego wstawiennictwo „tam na Górze” spowodowało, że burze nadciągnęły nad Półwysep  Klasztorny… 20 godzin po skończonej rywalizacji!
Do startu, jak co roku,  przygotowywało się kilku faworytów. Łowiący coraz skuteczniej Jarek Domin szlifował technikę, trenując rzuty w oczku wodnym,  Olin Gutowski ćwiczył na mazurskich leszczach techniczny hol, Wiktor Zborowski porażał siłą spokoju i doświadczenia, a Karol Strasburger próbował dobrać odpowiedni dowcip…

Wspaniale połowił kompozytor Marek Klimczuk. Kilkadziesiąt minut przed zakończeniem współzawodnictwa poczuł na kiju mocny opór. Początkowo wydawało się, że po raz kolejny przynętę zatrzymała podwodna roślinność. Po kilku jednak chwilach zaczep ożył, a emocje sięgnęły zenitu! 

- Danusia! Nie mam podbieraka! Bierz go ręcznikiem!

- Ręcznikiem?

- No tak, rzuć go na wodę!

Towarzysząca Markowi Pani Danusia znakomicie wywiązała się z powierzonego jej zadania. Ręcznik kąpielowy został precyzyjnie rozłożony na tafli jeziora, a Marek płynnie skierował pasiastego zbója na uprzednio przygotowany bawełniany grunt.  38-centymetrowy okoń to największa ryba tego gatunku złowiona przez niego na terenie Polski!
Darek Bogucki łowiąc przy wyspie trzcinowej, przechytrzył przy okazji łowienia szczupaków wspaniałą wzdręgę o długości 27 cm. Wzięła na 4-centymetrowego żółtego twistera uzbrojonego w 4-gramową główkę.
Robert Czebotar przez 3,5 godziny pływał bez ryby. Wszystkie dobre miejscówki były zajęte… Dopiero mała plaża na zachodnim brzegu okazała się  przełomem. W niewielkiej wcince na granicy światła i cienia dostrzegł garść patyków wrzuconych do wody. Stado ”patyczków” po chwili jednak ożyło… i rozpoczęła się walka z rybami i z czasem. W sumie wynik 3100 punktów pozwolił Robertowi po raz kolejny wygrać klasyfikację aktorów i tym samym obronić tytuł sprzed roku.
W kategorii Mistrzów Jarosław Gałat w wielkim stylu pokonał swoich konkurentów. Początkowo pływał za szczupakiem, ale już po kilkudziesięciu minutach zdecydował się łowić okonie. Okrasił je wzdręgami upolowanymi przy grążelach po wschodniej stronie jeziora.
Kolejne miejsca zajęli niezawodny Grzegorz Siciński oraz były kadrowicz Zbigniew Biernacki.
Kategoria Gości Honorowych padła łupem finezyjnie łowiącego reżysera Jarosława Żamojdy, dla którego zwycięstwo na Wigrach było drugim w historii Zawodów Aktorów. Największego szczupaka imprezy złowił na delikatny zestaw Grzegorz Janusz.
Drugiego dnia zawodów mistrzyni Natalia Pecyna dała pokaz precyzji i koncentracji w rzucaniu do tarczy Arenberga.
Mamy nadzieję, że spotkania w tym unikatowym miejscu na stałe zagoszczą na mapie aktorskiego wędkowania!

 

WYNIKI:

Aktorzy

 1. Robert Czebotar - 3100 pkt
 2. Wojciech Szymański - 1400 pkt
 3. Olin Gutowski- 1120 pkt
 4. Cezary Jankowski- 600 pkt
 5. Wiktor Zborowski - 560 pkt
 6. Piotr Bąk - 500 pkt
 7. Sławomir Głazek - 440 pkt
 8. Tomasz Kozłowicz - 420 pkt
 9. Jarosław Domin - 380 pkt
 10. Maciej Damięcki - 320 pkt

Goście honorowi

 • Jarosław Żamojda  - 1040 pkt
 • Marek Klimczuk - 860 pkt
 • Andrzej Renes - 640 pkt
 • Krzysztof Lang - 460 pkt
 • Krzysztof Daukszewicz  - 320 pkt
 • Wojciech Zimecki - 180 pkt

 

Sponsorzy - mistrzowie

 1. Radosław Gałat           - 2120 pkt
 2. Grzegorz Siciński         - 1880 pkt
 3. Zbigniew Biernacki      - 1720 pkt
 4. Grzegorz Janusz           - 1420 pkt
 5. Piotr Kozak                 - 1200 pkt
 6. Damian Litwiński         - 1060 pkt

Największe ryby: 

 • Grzegorz Janusz – szczupak 58 cm
 • Marek Klimczuk – okoń 38 cm
 • Dariusz Bogucki – wzdręga 27 cm

Zapraszamy do obejrzenia minigalerii zdjęć z zawodów.

Andrzej Grabarczyk i Edmund GutkiewiczRzeźbiarz Andrzej RenesRobert Czebotar - zwycięzca zawodówUczestnicy zawodów - pamiątkowe zdjęcieKomentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj
przynęty na klenie