Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Podstawowe węzły

2012-06-05

Przedstawiamy dziś trzy podstawowe węzły, które powinien znać każdy wędkarz. Są to węzeł baryłkowy służacy do łączenia dwóch żyłek, palomar do wiązania przynęt sztucznych i węzeł do haczyków.

Wykonując je, należy pamiętać, aby zwoje układały się równo obok siebie, co łatwiej osiągnąć poprzez stopniowe zaciąganie węzła i uprzednie zwilżenie żyłki, np. śliną czy wodą. Nigdy nie należy zaciskać węzłów do końca, na siłę. Mają najwięcej mocy, gdy są zaciągnięte na ok. 95%, zaś ostateczne dociągnięcie następuje dopiero w czasie walki z silną rybą, co jest dodatkowym zabezpieczeniem zestawu przed zerwaniem. Dlatego co kilka holi lub po każdej większej zdobyczy ew. zaczepie należy koniecznie przewiązać zestaw. Pamiętajmy też, aby nie obcinać zbyt krótko wolnego końca żyłki, gdyż grozi to rozwiązaniem się węzła.

1. Węzeł haczykowy

Stosujemy go do wiązania haczyków z łopatką, czyli ze spłaszczeniem na końcu trzonka, o które się opiera żyłka. Dociągając ten węzeł (kroki 3 i 4), należy koniecznie zwrócić uwagę na to, żeby główna część żyłki biegła środkiem łopatki po tej samej stronie trzonka, w którą jest wygięte kolanko haczyka. Dzięki temu haczyk w momencie zacięcia układa się optymalnie, a żyłce nie grozi przecięcie o boczną krawędź łopatki. Jeśli tylko mamy taką możliwość, należy w ten sposób wiązać także kaczyki z oczkiem. Dzięki temu także one będą sie układały w sposób maksymalnie chwytny.


2. Węzeł palomar
Jest to najlepszy węzeł do plecionki. Wiążemy nim przynęty spinningowe i muchowe. Dobrze się sprawdza w metodzie drop shot, umożliwiając umieszczenie haczyka prostopadle do linki. Wykonując krok nr 2 można przewlec żyłkę 2 razy przez tworzony splot. Końcowa pętla musi być obszerna, aby można było ją swobodnie przełożyć przez przynętę (krok 3). Palomar wymaga zatem dłuższego odcinka żyłki przeznaczonej na węzeł.

 

3. Węzeł baryłkowy
W ten sposób łączymy dwie linki, np. żyłkę główną z przyponem. Węzeł ten ma dużą wytrzymałość na zerwanie, a jego wykonanie nie jest skomplikowane. Wiążąc go, należy za każdym razem wykonać 5–6 splotów linki i zaciskać go powoli, stopniowo. 

rys. archiwum

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj
przynęty na klenie