Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie

2011-07-08
Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie

Krasnobród to małe, ponad trzytysięczne miasteczko o niezaprzeczalnych walorach klimatycznych i przyrodniczych, z niedawno uzyskanym statusem uzdrowiska, położone na Roztoczu w województwie lubelskim.

Posiada dobrze rozwiniętą i zorganizowaną bazę rekreacyjno-wypoczynkową. Korzysta z niej każdego roku kilkadziesiąt tysięcy ludzi, dla których udostępniane są również zalew wypoczynkowy z molem spacerowym, zorganizowanym kąpieliskiem i plażami oraz inne ciekawe miejsca. Od powstania zalewu w połowie lat 70. XX w. starano się pogodzić różne funkcje rekreacyjne. Uznano wówczas, że jest możliwe, aby także wędkarze mogli korzystać z tego akwenu, włączając się w prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej.
Coraz częściej nad wodą zaczęli się pojawiać przyjezdni wędkarze; było to wygodne, gdyż rodzinę zabierali na plażę, a sami mogli połowić w pobliżu. Taka presja wędkarzy z zewnątrz prowadziła do niezadowolenia miejscowych. Ponieważ dokonywane zarybienia przez miejscowe koło i PZW Okręg Zamość były symboliczne, wystarczały niestety co najwyżej na 2 tygodnie wędkowania, a po tym okresie pozostawało przysłowiowe i nieefektywne moczenie kija. Taki stan rzeczy nie był obojętny dla wielu wędkarzy; chcieli oni dokonać zmian na lepsze. Podczas zakończenia sezonu wędkarskiego w 2004 roku pojawiła się inicjatywa powołania stowarzyszenia, które mogłoby poprawić niekorzystny obraz gospodarowania nad wodą. Komitet Założycielski złożony z 15 najbardziej aktywnych członków powołał do życia Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie, przyjmując jednocześnie jego statut i regulamin połowu ryb. Po skompletowaniu wszystkich dokumentów niezwłocznie złożono do sądu wniosek o rejestrację, która nastąpiła 28 stycznia 2005 roku. Głównymi celami działalności członków Towarzystwa były stworzenie dogodnych warunków do uprawiania wędkarstwa, organizacja tego sportu jako racjonalnej formy wypoczynku i rekreacji dla wędkarzy i ich rodzin, rozwijanie umiłowania przyrody oraz działanie na rzecz ochrony oraz racjonalnego użytkowania wód i środowiska naturalnego.


Przystąpiliśmy jak najszybciej do powołania Społecznej Straży Wędkarskiej i stworzenia odpowiednich dokumentów, na podstawie których nasze Towarzystwo mogło prowadzić swoją działalność. Ludzie, kiedy poczują, że coś zależy tylko od nich samych i jest ważne, wtedy bardzo się angażują. I tak było w przypadku naszych członków. Ci, którzy dysponowali większą ilością wolnego czasu, podpowiadali różne rozwiązania, ale i brali udział w pozyskiwaniu materiału hodowlanego na zarybienia, zajmowali się utrzymywaniem porządku, drobnymi remontami czy koniecznymi odłowami. A trzeba podkreślić, że opiekowaliśmy się czterema zbiornikami wodnymi, w tym jednym przeznaczonym na tarlisko. Pracy nie brakowało, ale satysfakcja była i w dalszym ciągu jest ogromna. Dla tych, którzy nie mieli czasu angażować się w prace na rzecz Towarzystwa, został uchwalony ekwiwalent pieniężny, aby wszyscy ponosili jednakowe obciążenie. Organizując w ten sposób swoją działalność, bardzo szybko się okazało, że można w ciągu roku zarybić wody kilkoma tonami różnego gatunku ryb. Na tym się jednak nie skończyło. Turyści, którzy wypoczywają w Krasnobrodzie, po wpłaceniu dobrowolnej opłaty na zarybienia mogą za zgodą Zarządu wędkować, oczywiście spełniając odpowiednie warunki. Przede wszystkim muszą mieć kartę wędkarską i stosować się do naszego regulaminu. Z tej dodatkowej formy atrakcji urlopowych korzysta kilkuset wędkarzy niezrzeszonych w Towarzystwie.

Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie liczy obecnie 170 członków regularnie opłacających składki, a trzeba przyznać, że nie brakuje nam kolejnych chętnych zainteresowanych członkostwem. Taka spora liczba wędkujących powoduje, że Zarząd zabiega o to, aby zarybiać wody będące pod opieką Towarzystwa odpowiednimi gatunkami ryb i w odpowiedniej ilości tak, by każdy, kto uprawia sport wędkarski, miał satysfakcję nad wodą. Oprócz karasia, karpia, leszcza, płoci i lina można tu złowić także ogromnego amura, tołpygę czy jesiotra. Obok ryb spokojnego żeru występują również okoń, szczupak, sandacz i sum. Tę idyllę może zakłócić planowany przez samorząd gminny remont i łączenie zbiorników w jedno lustro wody. Z jednej strony cieszy nas perspektywa gospodarowania na większym zalewie z głębszą wodą, pięknie zagospodarowaną, z oświetleniem parkowym i ścieżką rowerową dookoła nowo powstałego zbiornika, z drugiej zaś mamy świadomość utrudnień w trakcie prowadzenia prac budowlanych i nie jesteśmy pewni, czy nasze interesy będą brane pod uwagę.

 

Słowa kluczowe: | społeczność | Krasnobród | Wieprz |

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
przynęty na klenie
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj